Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dlaczego warto położyć tynki maszynowe?

Dodaj komentarz

 

Tynki maszynowe, są to tynki, które powstały po zmieszaniu gotowej mieszanki z wodą w agregacie. Nakłada się je za pomocą pistoletów. Jest to aktualnie najpopularniejsza metoda wykończeniowa zarówno ścian, jak i sufitów.

tynki maszynowe

Rodzaje tynków maszynowych

  • tynki cementowe - utworzone ze zmieszanych ze sobą: wody, cementu i piasku. Są one niesamowicie odporne na uszkodzenia. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka. Bywają stosowane jako "obrzutka tynku cementowo-wapiennego, ponieważ zmniejsza to koszty tynkowania większych pomieszczeń. Tynku cementowego zazwyczaj nie stosuje się do tynkowania maszynowego, ponieważ proces jego rozrabiania nie należy do najłatwiejszych.
  • tynki cementowo - wapienne - to suche mieszanki cementu, wapna, oraz konkretnych kruszyw mineralnych. Wyrób z nich powstały charakteryzuje się m.in. łatwością nanoszenia oraz rozrabiania.
  • tynki wapienne - nie zawierają cementu, co wpływa na czas pracy - może ona przebiegać wolniej. Karbonatyzacja zaczyna się od powierzchni, dlatego też potrzebny tutaj będzie styk zawierający dwutlenek węgla. Utwardzanie warstw tynku wapiennego może trwać długo, aczkolwiek nie wpływa to na jego jakość.
  • tynki gipsowe - gotowe mieszanki tynkarskie. Składa się głównie z czystego gipsu, kruszywa kalibrowanego oraz plastyfikatorów i opóźniaczy (czyli dodatków uszlachetniających).

Więcej na temat rodzajów tynków maszynowych, znajdziesz na stronie: tynki-maszynowe.info.pl, należącej do firmy Artynk Tynki Maszynowe ze Szczecina.

tynki gipsowe

Jak położyć tynk maszynowy?

Przed nałożeniem tynku cementowego należy zwrócić uwagę, aby przygotować podłoże, tj. zagruntować powierzchnię. Zwiększy to jego przyczepność oraz wyrówna chłonność powierzchni, na którą będzie kładziony. Trzeba również pamiętać, by trzeć go na ostro, co oznacza, że po położeniu nadal powinien być on chropowaty.

Tynki cementowo - wapienne można nakładać nawet w kilku warstwach. Świetnie wyrównują bardzo trudne podłoża. Tak jak w przypadku tynku cementowego należy zagruntować powierzchnię przed jego nałożeniem. Trzeba też nanieść obrzutkę.

W przypadku nakładania tynków wapiennych, z pomocą przychodzi agregat, ponieważ wyrównuje on podłoże dwa razy. Przy pracy z tynkiem wapiennym nie trzeba się spieszyć oraz obawiać rys skurczowych. Materiał ten, jeśli pogoda temu sprzyja - można zacierać następnego dnia. Najczęściej w zacieraniu pomaga paca styropianowa lub mechaniczna zacieraczka, a następnie gąbka. 

Jeśli chodzi o tynki gipsowe ich nakładanie rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Musi ono być suche, czyste, stabilne. Następnie można zacząć rozrabiać oraz nakładać tynk. Po nałożeniu, tak jak w poprzednich przypadkach ważne jest jego wygładzenie - tzw. "piórowanie" oraz "gąbkowanie". 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.