Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serwis pompy ciepła - co należy skontrolować?

1 komentarz

Pompy ciepła powinny być serwisowane przynajmniej raz w roku, najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Taki serwis powinien być dokonywany przez autoryzowanego serwisanta. Zakres jego prac będzie zależał nie tylko od konstrukcji samego urządzenia, ale również i od warunków gwarancji. W każdym przypadku natomiast należy wykonać ściśle określone czynności, by zapewnić pompie bezpieczną pracą i długoletnią żywotność.

Serwis pompy ciepła Sevro Kraków

Jak przebiega serwis pompy ciepła?

Producenci pomp ciepła zalecają, by urządzenia serwisować przynajmniej raz w roku. Dotyczy to zwłaszcza pomp powietrze-woda, na co wpływają zmienne warunki, w jakich urządzenie funkcjonuje. Co ważne, regularny serwis umożliwia również zachowanie pełnej gwarancji. Obejmuje on 4 czynności, sprowadzające się do kontroli układu dolnego i górnego źródła pompy ciepła, automatyki i ustawień oraz obiegu chłodniczego. Warto wiedzieć, że tego rodzaju czynności mogą wykonywać wyłącznie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Każdy serwis pomp ciepła powinien również opierać się wyłącznie na stosowaniu oryginalnych części, pochodzących od samego producenta lub też przez niego dopuszczanych.

Co należy skontrolować w trakcie serwisu?

Każdy serwisant pomp ciepła pracuje w oparciu o protokół konserwacji, który zapewnia producent urządzenia. To właśnie tutaj znajduje się lista elementów, która powinna zostać uwzględniona w trakcie czynności serwisowych. Są one niezależne od modelu i z reguły ich sprawdzenie przebiega podobnie w każdym przypadku. Tak więc serwis pompy ciepła obejmuje np.

 • sprawdzenie błędów w pracy, zgłoszonych przez urządzenie,
 • ocenę stanu pracy pompy, na podstawie zapisanych czasów pracy,
 • kontrolę podłączenia elektrycznego i kabli elektrycznych,
 • kontrolę mocowania połączeń śrubowych kabli,
 • czyszczenie filtrów obiegu grzewczego,
 • sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa i wartości ciśnienia w naczyniu zbiorczym.

Prace serwisowe obejmują również przeprowadzenie kontroli obiegu chłodniczego, kontrolę działania podzespołów pompy ciepła i ustawień sterownika, a także dokładną kontrolę parametrów pracy urządzenia. Wszystko to ma na celu poprawę wydajności pracy, zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania oraz wydłużenie żywotności urządzenia.

Montaż pompy ciepła przez firmę Sevro Kraków

Pompy ciepła typu powietrze-woda – jak przebiega serwis?

Pompy ciepła powietrze-woda wymagają kilku dodatkowych prac o charakterze serwisowym. Jest to związane z oddziaływaniem niekorzystnych czynników środowiskowych (jak brud i kurz) na jeden z modułów, który umieszczony jest poza budynkiem. W takim przypadku serwis musi obejmować również sprawdzenie modułu pod kątem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne, gdyż to właśnie tutaj ma miejsce zdecydowana większość procesów, odpowiedzialnych za transport ciepła. Tutaj znajduje się również znaczna część istotnych elementów składowych urządzenia. Należą do nich np. parownik, wentylator czy sprężarka. Wszystkie elementy powinny być dokładnie skontrolowane w trakcie prac serwisowych. Serwis jednostki zewnętrznej musi więc obejmować kontrolę stanu technicznego wentylatora, sprawdzenie stopnia zanieczyszczenia parownika oraz sprawności odszraniania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Patryk W · 2 miesięcy temu
  Ten artykuł bardzo przypadł mi do gustu. Chętnie przeczytałbym artykuł o serwisie klimatyzacji w waszym wydaniu.