Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Dodaj komentarz

Wielu z nas zastanawia się, czy inwestycja w fotowoltaikę jest korzystna. Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od wielu czynników. W artykule odpowiemy na pytanie, kiedy nie warto decydować się na instalację fotowoltaiczną, a kiedy jest ona idealnym pomysłem dla naszego domu czy firmy.

Najlepsze firmy fotowoltaiczne

W jakich sytuacjach inwestycja w fotowoltaikę nie przyniesie spodziewanych korzyści? 

Osoby, które zużywają niewiele energii elektrycznej tzn. poniżej stu złotych miesięcznie, powinny rozważyć czy taka inwestycja im się zwróci, okres zwrotu będzie bowiem dość długi. Inwestycja może nie być dobrym pomysłem także wtedy, kiedy dach nie jest wystawiony na słońce np. wystawiony na północ bądź zasłonięty poprzez drzewa, które zacieniają miejsce instalacji. Pamiętać należy, że w przypadku zacienienia częściowego, instalacja ma możliwość, by działała w sposób prawidłowy. W przypadku, kiedy planujemy przeprowadzkę bądź remont, instalacja wydaje się niekorzystnym dla nas rozwiązaniem. W przypadku, kiedy żadna ze wspomnianych sytuacji nas nie dotyczy, inwestycja w fotowoltaikę będzie dobrą, korzystną dla nas inwestycją. Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto skorzystać z usług profesjonalnej i zaufanej firmy. Okazuje się jednak, że jej wybór może nie być taki prosty. Warto wtedy odwiedzić ranking firm fotowoltaicznych, gdzie zebrane są najlepsze firmy zajmujące się fotowoltaiką, które wybrane zostały na podstawie wielu czynników, takich jak opinie klientów, ceny, profesjonalizm usługi czy oferta firmy. 

Co zyskujemy inwestując w fotowoltaikę?

Po pierwsze zyskujemy obniżenie kosztów energii elektrycznej o 100% w skali roku. Decydując się na takie rozwiązanie, uzyskamy niezależność energetyczną. Nieruchomość, którą posiadamy, zyska na wartości. Osoby fizyczne uzyskają możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, którą będą mogły rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT. Rolnicy otrzymają możliwość uzyskania 25% ulgi inwestycyjnej, przedsiębiorcy mogą amortyzować koszty inwestycji fotowoltaicznej. Energia, którą wyprodukujemy, będzie przyjazna dla środowiska. Oszczędności za prąd, będziemy mogli przeznaczyć na inne inwestycje. Fotowoltaika stanowi alternatywę dla coraz wyższych cen za prąd. Oferta instalacji jest coraz bardziej atrakcyjna, gdyż uzyskujemy coraz więcej możliwości finansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Skąd uzyskujemy oszczędności, decydując się na instalację fotowoltaiki? 

Przy optymalnym doborze instalacji fotowoltaicznej oszczędności sięgną 90% kwoty rachunków za prąd. Nasza fotowoltaika samodzielnie produkuje energię, którą musielibyśmy pobrać z sieci energetycznej. Posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest jednocześnie producentem energii, jak też jej odbiorcą, nadmiar może przesyłać do sieci energetycznej, dzięki czemu saldo niejednokrotnie okaże się dodatnie. Wraz z poprawą regulacji prawnych, koszt instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie się pomniejszył. Koszt fotowoltaiki zależy w dużej mierze od liczby paneli FV, zamontowanych na naszym dachu. Należy zainwestować w inwerter oraz dodatkowe akcesoria, konstrukcje mocujące i przewody. Dla przeciętnego gospodarstwa koszt instalacji wyniesie kwotę od 20 000 zł do 30 000 zł. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.