Skip to main content

Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Co to jest pompa ciepła? Jakie korzyści przyniesie Twojemu domu?

1 komentarz

Koszt używania pomp ciepła jest obecnie tańszy niż ropy naftowej i gazu do ogrzewania w kilku krajach. Jednak pompy ciepła stanowiły mniej niż 10% globalnej sprzedaży urządzeń grzewczych w 2021 r., podczas gdy urządzenia z paliw kopalnych nadal stanowiły 45%. Pompy ciepła stanowią ponad połowę całkowitej sprzedaży ciepła do 2030 r.

Pompa ciepła od AppEnergy

Co to jest pompa ciepła? Jakie są jej korzyści?

Ciągłe badania i innowacje mają kluczowe znaczenie dla poprawy wydajności pomp ciepła w różnych budynkach i kontekstach klimatycznych. Kluczowe obszary innowacji to:

 • Rozwiązania zorientowane na systemy: projektowanie algorytmów w celu optymalizacji zużycia energii w całym budynku / okręgu, zintegrowane aktywne sterowanie, magazynowanie, integracja na miejscu z fotowoltaiką, projektowanie sterowania w celu wykorzystania potencjału pomp ciepła w celu zapewnienia elastyczności sieci elektrycznej.
 • Kompaktowe zintegrowane rozwiązania: zarządzanie zarówno pompami ciepła, jak i magazynowaniem ciepła w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków.
 • Poprawa wydajności, taka jak modernizacja budynków, w budynkach wielorodzinnych i w zimnym klimacie.
 • Czynniki chłodnicze: wydajna i bezpieczna praca pompy ciepła z płynami chłodniczymi o bardzo niskim lub zerowym współczynniku ocieplenia globalnego.
 • Poprawiona akustyka i estetyka w celu zwiększenia akceptowalności i rozszerzenia potencjału instalacji.
 • Techniki wiercenia w celu zmniejszenia powierzchniowego śladu rozwiązań geotermalnych: na przykład systemy oparte na odchylonych odwiertach można skalować od dużych budynków do kompleksów budynków lub dzielnic, również w oparciu o modele biznesowe, takie jak ogrzewanie "pod klucz" i chłodzenie jako usługa.

Pompy ciepła to wyjątkowo innowacyjne urządzenia, które stały się alternatywą dla tradycyjnych form ogrzewania domu. Wielu właścicieli docenia wyjątkowe korzyści posiadania pompy ciepła, takie jak szybki zwrot kosztów inwestycji, niezależność, jak również wygoda i komfort użytkowania. 

Pompy ciepła Lublin

O czym warto pamiętać?

Systemy dystrybucji ciepła mogą wpływać na efektywność pracy pomp ciepła w budynkach. Niektóre istniejące systemy mogą nie zawsze być kompatybilne z temperaturą pracy pomp ciepła. Wsparcie polityczne powinno dotyczyć zarówno modernizacji budynków, jak i systemów dystrybucji ciepła poprzez całościowe pakiety remontowe, aby umożliwić wdrożenie pomp ciepła w istniejących budynkach.

Gruntowe systemy pomp ciepła składają się z pętli uziemienia (sieć rur wodnych zakopanych pod ziemią; im większe potrzeby domu i ogrzewania, tym większa pętla) i pompy ciepła na poziomie gruntu. Mieszanina wody i środka przeciw zamarzaniu jest pompowana wokół pętli uziemienia i pochłania naturalnie występujące ciepło zgromadzone w ziemi. Mieszanina jest sprężana i przechodzi przez wymiennik ciepła, który pobiera ciepło i przekazuje je do pompy ciepła.

Hybrydowy system pomp ciepła, zwany także systemem podwójnej energii, integruje pompę ciepła (źródło powietrza lub źródło gruntu) z tradycyjnym systemem ogrzewania kotła gazowego, a potencjalnie nawet z kotłem wodorowym w przyszłości. Hybrydowy system grzewczy monitoruje temperaturę na zewnątrz i automatycznie wybiera najbardziej energooszczędną opcję, aby utrzymać dom w stałym cieple i ciepłej wodzie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Adrian · 9 miesięcy temu
  Pompa ciepła to ekstra sprawa. U mnie sprawuje się już 5 rok i jestem bardzo zadowolony, zwlaszcza jesli chodzi o koszty eksploatacji.