Skip to main content

Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pęknięta szyba w oknie – jak poradzić sobie z tym problemem?

1 komentarz

Nagłe pęknięcie szyby w domowym oknie to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej przyczyna pęknięć leży w nierównomiernym rozgrzaniu szkła. Jak zapobiegać samoistnemu pękaniu tafli okna? Na co zwracać szczególną uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się czytając dalsza część tego tekstu.

Pęknięte okno plastikowe

Przyczyny samoistnego pękania szyb

Nierównomierne nagrzanie zespolonej szyby okiennej jest główną przyczyną powstawania naprężeń wewnętrznych. W takich sytuacjach temperatura w komorach może wzrosnąć nawet do 90°C. A gdy w tym samym czasie jedna z krawędzi niehartowanej szyby typu float będzie znacznie chłodniejsza od reszty dojdzie do pęknięcia powierzchni szkła.

Możemy wymienić kilka czynników powodujących pękanie termiczne szyby okiennej, takie jak:

 • nagrzanie przy pomocy promieni słonecznych,
 • nagrzanie od grzejnika, kaloryfera lub lampy,
 • zbyt mały odstęp pomiędzy meblami a szybą,
 • zasłony umieszczone zbyt blisko okna, co utrudnia cyrkulacje powietrza (optymalny odstęp pomiędzy szybą a zasłoną to minimum 25 mm).

Warto również dodać, że niektóre szyby pękają z powodu uszkodzeń ich krawędzi. Niestety defekt ten nie jest możliwy do wcześniejszego zauważenia z uwagi na umiejscowienie uszkodzenia (znajduje się ono we wrębie szklenia skrzydła i jest zasłonięte przez listwy przyszybowe).

Jak rozpoznać pęknięcie termiczne?

Rozpoznanie pęknięcia termicznego nie jest trudne i może się odbyć nawet bez specjalistycznego sprzętu. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj pęknięć charakteryzuje się kilkoma wyróżniającymi je cechami:

 • pękniecie zaczyna się od samego brzegu szyby pod kątem 90°,
 • prowadzi w głąb szyby,
 • może wielokrotnie zmieniać swój kierunek, tworząc tym samym chaotyczny szlaczek,
 • zdarza się, że ma wiele końców biegnących w różnych kierunkach.

Pęknięta szyba w oknie

Co robić w przypadku pęknięcia szyby?

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku pęknięcia szyby jest zgłoszenie się o poradę do firmy, która sprzedała nam dane okno. Możemy wtedy liczyć na fachową ekspertyzę i ocenę szkody oraz określenie, co jest jej powodem. Dodatkowo w przypadku wymiany gwarancyjnej pracownik firmy dokładnie zbierze wymiary i zamówi odpowiednią szybę u producenta, a następnie przeprowadzi profesjonalną wymianę pakietu szybowego.

Uwaga! Nigdy nie rekomendujemy samodzielnego wymieniania szyb w oknach. Jest to szczególnie zakazane w przypadku pakietów zespolonych, ponieważ takie działanie może powodować rozszczelnienie okna! Więcej na temat wytrzymałości szkła zespolonego znajdziesz na stronie Wytrzymałość szkła zespolonego vs obciążenie klimatyczne, gdzie opisano wpływ obciążenia klimatycznego na wytrzymałość tego typu szyb.

Jak ochronić szybę przed samoistnym pękaniem?

Dążąc do minimalizowania ryzyka powstawania pęknięć termicznych należy chronić szyby przed nagłymi i częstymi zmianami temperatury. Ważne jest, zatem zapobieganie nagrzewania okien grzejnikami, kaloryferami, suszarkami lub mocnymi lampami. Dbajmy również o odpowiednią odległość pomiędzy szybą, a meblami oraz zasłonami.

Chroniąc się przed nagłym pękaniem szyb warto również zainwestować w szyby ze szkła hartowanego bądź półhartowanego, które znacznie rzadziej ulegają tego typu zniszczeniom.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Jakub · 8 miesięcy temu
  Miałem taką samą sytuację. Postanowiłem wymienić od razu wszystkie okna. Czytając ten artykuł trafiłem na specjalistów z Op Invest, u których właśnie rusza program "czyste powietrze". Skontaktowałem się z nimi i dostałem dotację na ich wymianę. Fajnie, że można korzystać z takich możliwości.👍