Skip to main content

Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak działa rekuperacja - zalety i wady

Ogrzewanie nieruchomości z wykorzystaniem klasycznych źródeł ciepła nie należy do najtańszych. Z tego też powodu każdy poszukuje różnych możliwości skutecznego utrzymania temperatury oraz pełnego wykorzystania wyprodukowanego ciepła. Z tego też powodu coraz popularniejsze staje się instalowanie rekuperacji.

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?

Na czym polega rekuperacja?

Działanie rekuperacji można uznać najprościej za ponowne wykorzystanie ciepła, które opuszcza nieruchomość za pośrednictwem wentylacji. Rekuperację najlepiej wziąć pod uwagę już podczas projektowania systemów wentylacji, ponieważ budynek podzielić trzeba na pomieszczenia czyste i brudne. Tę drugą kategorię stanowią wszystkie pokoje generujące najwięcej ciepła i wilgoci, czyli kuchnie, łazienki czy pralnie. Pomieszczenia czyste to salony, sypialnie i jadalnie.

Zadaniem rekuperacji jest odprowadzenie powietrza z pomieszczeń brudnych i odzyskanie z niego ciepła, które zostaje przekazane do pomieszczeń czystych. Odzyskiwaniem zajmuje się wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze. Odpowiednie podłączenie tych części i skuteczne odzyskiwanie ciepła zapewni Ci firma Klimatyzacja Gdańsk.

Klimatyzacja Gdańsk, trójmiasto: montaż, serwis, przegląd
Aleja Grunwaldzka 303
80-314 Gdańsk
Tel: 531457633
www: montaż i serwis rekuperacji w Gdańsku

Zalety posiadania rekuperacji

Największą zaletą posiadania systemu rekuperacji jest ograniczenie kosztów ogrzewania nieruchomości. Ponowne wykorzystanie ciepła sprawia, że system centralnego ogrzewania jest dużo wydajniejszy. W niektórych przypadkach można zaoszczędzić nawet 30% na kosztach ogrzewania.

Dodatkowo zapewniane jest skuteczne oczyszczanie powietrza. Rekuperacja wyposażona jest w odpowiednie filtry, które pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń fizycznych jak i wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Eliminowane są również wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Wiele systemów posiada również wbudowane czujniki stężenia dwutlenku węgla, co pozwala lepiej pilnować składu powietrza, którym się oddycha.

Temat rekuperacji jest bardzo szeroki, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej informacji - zwłaszcza, gdy zastanawiamy się nad jej montażem. Istnieje wiele stron internetowych,  jedną z nich jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja, która nie tylko szerzej omawia tematykę rekuperacji, ale przedstawia jej główne różnice z klimatyzacją i ogrzewaniem. 

Jakie są zalety rekuperacji?

Czy rekuperacja posiada wady?

Największą wadą systemu rekuperacji jest fakt, że do działania wymaga ona prądu. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, za rozprowadzanie powietrza po nieruchomości odpowiada wentylator. W przypadku braku zasilania liczyć się trzeba ze znaczącym ograniczeniem przepływu powietrza i wydajności odzyskiwania ciepła.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Inwestycja w system rekuperacji sprawia, że pojawiają się oszczędności związane z ogrzewaniem nieruchomości. Dzięki nim koszty instalacji zwracają się stosunkowo szybko, więc inwestycja ta jest uzasadniona pod kątem ekonomicznym. Również fakt filtrowania powietrza jest istotnym zyskiem, ponieważ zakup i korzystanie z klasycznych oczyszczaczy powietrza nie jest tani, a ich skuteczność jest bardzo ograniczona.

W rekuperację zainwestować powinny szczególnie osoby zmagające się z alergiami oraz właściciele domów, z klasycznymi piecami do centralnego ogrzewania. Warto wziąć ją pod uwagę już w czasie stawiania nieruchomości, by jak najlepiej dostosować cały system wentylacyjny pod kątem jak najefektywniejszego odzyskiwania wyprodukowanego ciepła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Maciej · 2 miesięcy temu
    Wow, ale super wytłumaczenie! Jestem wzrokowcem, więc ten obrazek bardzo do mnie przemawia 😀 Mam w firmie zamontowaną rekuperację, ale szczerze mówiąc nie interesowałem się tym, w jaki sposób działa 😅 Fajnie jest jednak być świadomym, jak pracują urządzenia, które nas otaczają. Poszerza to bardzo perspektywę. Z mojej strony mogę bardzo polecić specjalistów, którzy montowali mi ten system, ofertę można znaleźć na stronie https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/wentylacja-i-rekuperacja#wentylacja-mechaniczna-montaz i poczytać o tym trochę więcej. 

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Jeśli kuchnia idealna to na pewno muszą znajdować się tam kamienne blaty! W moim mieszkaniu ...
Nie słyszałem wcześniej o żadnej firmie, która czyściłaby tapicerkę. Zawsze do tej pory radziłem sobie ...
Maciej 2 miesięcy temu Jak działa rekuperacja - zalety i wady
Wow, ale super wytłumaczenie! Jestem wzrokowcem, więc ten obrazek bardzo do mnie przemawia 😀 Mam w firmie ...
Patrycja 3 miesięcy temu Nowoczesne technologie w budownictwie
Do układania płytek trzeba mieć anielską cierpliwość! Podziwiam wszystkich, którzy pracują w tym zawodzie. Osobiście, ...
Do tej pory domki mobilne kojarzyły mi się tylko z wyjazdami na wakacje. Nie sądziłam, ...