Skip to main content

Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak skutecznie zatrzymać ciepło w budynku za pomocą styropianu?

Dodaj komentarz

Jednym z lepszych sposobów dostępnych na rynku, aby skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, jest ułożenie styropianu pod wylewką. Dzięki temu nasz budynek będzie znacznie lepiej odizolowany od powierzchni. Styropian zapewnia znacznie lepszą izolację od strony gruntu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. W tym artykule przybliżymy, jak najlepiej jest ułożyć styropian pod wylewką podłogową. 

styropian pod wylewke poradnik

Dlaczego termoizolacja od strony gruntu jest istotna?

Mówiąc o termoizolacji budynku mamy głównie na myśli ocieplanie go od strony dachu i ścian. Nie mniej ważne jest jednak odpowiednie izolowanie od strony podłogi, ponieważ tutaj również możemy tracić duże ilości ciepła. Skuteczna termoizolacja powinna zostać już zaplanowana na etapie projektowania budynku. Niewłaściwe zaprojektowanie podłóg, może doprowadzić do pojawienia się problemów z ogrzaniem budynku. Położenie styropianu pod wylewką może w znacznym stopniu wpłynąć pozytywnie na właściwości termoizolacyjne całego budynku.   

Jak układać styropian pod wylewką na podłodze?

Układając styropian na wylewce podłogi, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsze co musimy zrobić, to zadbać o to, by powierzchnia, na którą układany będzie styropian była sucha i płaska. Najlepiej do wykładania pod wylewki podłogi jest używać twardego styropianu, który dodatkowo cechuje się dużą gęstością i małą nasiąkliwością. Jest to ważne, ponieważ będzie on musiał znosić niedogodności związane z wilgocią. Dobrze również, by kładziony styropian był odporny na odkształcenia i duże obciążenia. 

Sam montaż styropianu na wylewce polega na układaniu go na zakładkę. Dzięki takiej technice ograniczamy ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Najlepiej jest układać styropian w dwóch warstwach. Możliwe jest również układanie tylko jednej warstwy styropianu, jednak w takim przypadku musimy wybrać produkt, który ma fabrycznie przygotowane łączenia na zakładkę. Na ułożony styropian kładzie się warstwę folii, której zadaniem jest rozdzielenie i zabezpieczenie poszczególnych warstw. 

Ile kosztuje styropian do układania pod wylewki?

To ile będziemy musieli zapłacić za styropian pod wylewkę, zależy głównie od jakości użytego materiału oraz liczby warstw, które planujemy położyć. Jednowarstwowa inwestycja wiąże się z kosztem za materiał między 3, a 5 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli jednak planujemy położyć dwie warstwy, to koszt za jeden metr kwadratowy wzrasta średnio o 3 złote. Do ceny wykonania takiej izolacji, trzeba oczywiście również doliczyć koszt robocizny. Cena wacha się w zależności od pory roku i regionu Polski, jednak jeżeli zdecydujemy się na wykonanie części prac samodzielnie lub nawet wykonamy wszystko sami, to sporo zaoszczędzimy. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowców, by uniknąć późniejszych problemów z izolowaniem pomieszczenia. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.